ffguihf8ouyr ffguihf8ouyr
  • 11-09-2015
  • Mathematics
contestada

Abby can buy an 8 pound bag of dog food for 7.50. or a or a 4 pound bag of the same dog food for 5.38.Which is the better buy

Respuesta :

leoaltes02 leoaltes02
  • 11-09-2015
8 Pound Bag
8 pounds = 7.50
1 pound = 94 cents
4 Pound Bag4= 5.381= $1.35
The better buy is the 8 pound bag by 41 cents
Answer Link

Otras preguntas

What other subjects do geographers study
why is the Holy land important to Muhammad
Maurice puts 130 trading cards in protector sheets.He fills 7 sheets and puts the remaining 4 cards in the eighth sheet.Each of the filled sheets has the same n
State the universal law of gravitation
What is one key Islamic belief about God
During World War II, the term kamikaze referred to Japanese
Which Central Asian countries does the Aral sea border?
Sin(x+pi/4)-sin(x-pi/4)=1 solve the equation
what's the equation for the length of a rectangle is twice its width the perimeter of the rectangle is 126 feet
isolated points are called