llamabutt13 llamabutt13
  • 15-09-2015
  • Mathematics
contestada

how to find the unit price of a six pack for 2.99

Respuesta :

TSO
TSO TSO
  • 15-09-2015
6 pack for 2.99

Divide both numbers by 6

1 pack for 0.50

Hope that helped :)
Answer Link
Countrygirl4life
Countrygirl4life Countrygirl4life
  • 15-09-2015
Divide 2.99 by six and you get .498 but you would round it to the nearst hundreth because it is money so it would really be
.50.

So that means that for each ( what ever it is in the six pack) are $0.50
Answer Link

Otras preguntas

aging and body systems
The mean temperature for the first 4 days in January was -2°C. The mean temperature for the first 5 days in January was -4°C. What was the temperature on the
A species of beetles grows 32% every year. Suppose 100 beetles are released into a field. How many beetles will there be in 10 years?
What is 297 Divide by 7?
Fill in the blank with the correct word in Spanish Completa la frase con la palabra correcta. You may copy and paste the accented and special characters from th
essential math alg/geo
Environmental scientists study ways society can use up natural resources and are not concerned with preserving them for the future. Please select the best an
the formula for the volume of a rectangular prism is v=lwh what id the formula whem sloved for w
Need to find missing angles pls help me I can’t do it
What is the equation of a line that is parallel to y=9 and that passes through the point (3,-8)?