waTEVA3644 waTEVA3644
  • 12-10-2017
  • Mathematics
contestada

If 75 cans cost 56.25 dollars how much would it be for 3 cans

Respuesta :

ccarstater22
ccarstater22 ccarstater22
  • 12-10-2017
$24.12
divide 56.25/7 then round then * 3
Answer Link
musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 12-10-2017

56.25 / 75 = 0.75 for each can

0.75 *3 = $2.25 for 3 cans

Answer Link

Otras preguntas

how do scientists apply emission spectra to investigate the chemical composition of stars. 1 page long essay.
In reaching her destination, a backpacker walks with an average velocity of 1.22 m/s, due west. This average velocity results because she hikes for 6.44 km with
The ratio of the height of a bonsai tree to the height of a full-size ficus tree is 1:9.The bonsai ficus is 6 inches tall. What is the height of a full-size fic
What type of word indicates that a noun is to follow?
How do you calculate how many tenths are in 20.4?
one maid can clean the house 3 times faster than another, working together they can clean entire house in 3 hours how long would it take the faster maid cleanin
The process of grouping things based on their similarities is?
Explain the 3 major steps in mercantilism.
What does sphere of influence mean
joey drives his skidoo 7 kilometers north. he stops for lunch and then drives 5 kilometers east. what is his displacement?