waTEVA3644 waTEVA3644
  • 12-10-2017
  • Mathematics
contestada

If 75 cans cost 56.25 dollars how much would it be for 3 cans

Respuesta :

ccarstater22
ccarstater22 ccarstater22
  • 12-10-2017
$24.12
divide 56.25/7 then round then * 3
Answer Link
musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 12-10-2017

56.25 / 75 = 0.75 for each can

0.75 *3 = $2.25 for 3 cans

Answer Link

Otras preguntas

Jim adds 20 to it, then doubles it and gets an answer of 99.2. What was the original number?
In 1895, Cecil Rhodes was serving as prime minster of the cape colony in Africa. You can infer that he wanted to______. This quotation shows his _______ toward
lesson 3 practice homework add and subtract like fractions answers
What is 50/72 in lowest terms?
In the crucible, Act 4 skips ahead to the fall. In the film, various hanging are shown. What is the effect of the compilation of the hangings/town reactions ? E
Elements and compounds are A) Homogeneous mixtures B) Pure substances C) Alloys
Although children of authoritarian caregivers tend to be productive in school, they seem to have fewer social skills than other children. True or False
In the human stomach, chemical reactions take place in an acidic environment.Some of these reactions are catalyzed by enzymes. How would these enzymes most like
How were the religion and the government of the Maya connected?
Why did Shrek say "Ogres are like Onions?"