bigmamananaoxs2rp
bigmamananaoxs2rp bigmamananaoxs2rp
  • 14-10-2017
  • Mathematics
contestada

wade purchased 3 videos and one music CD, the CD cost wade $12.99 if he paid the same amount of each video and spent a total of $42.96,how much did each video cost?

Respuesta :

castilloceleste1 castilloceleste1
  • 14-10-2017
first subtract $12.99 from $42.96 which is $29.97 then divide that by the 3 videos and you get. $9.99 which is how much every video cost
Answer Link

Otras preguntas

The number of customers that visits a local small business is 29600 and has been continously declining at a rtae of 2.9% each year. What is the approx. number t
How many amino acids cannot be made by tho body, so they must be obtained in the diet?
Can someone help me with this
what is the value of x
what is the meaning of "steve randle could lift a hubcap quicker and more quietly than anyone in the neighborhood but he also knew cars upside down and backward
A store buys cans of soda for $.40 each and marks up the price 75%. What is the selling price?
name 2 types of training that is bad for kids and by training i mean weight training strength training fartlek training etc.
Patty added the values of the expressions 2x3x11 and 2x3x10 to find the volume of the composite figure. Describe her error. What is the correct volume of the co
Simplify 2 divided by square root 5
What two items must be equal for a nuclear equation to be balanced?