timdavis69
timdavis69 timdavis69
  • 14-10-2017
  • Mathematics
contestada

On Call 3.5 hours: $10 Talk Time 1/2 hours: $1.25 What is the unit rate in dollars per hour for each company?

Respuesta :

kellydias4
kellydias4 kellydias4
  • 14-10-2017
On Call's unit rate is about $2.86 per hour, since $10/3.5 hours= $2.86/1 hour
Talk Time's unit rate is about $2.50 per hour, since $1.25/0.5 hours= $2.50/1 hour
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following transforms y=x2 to the graph of y=(x+5)2? a translation 5 units to the right a translation 5 units to the left a translation 5 units d
What is the basic nazi principle for building the state
most doctors specialize in how many specific types of surgeries
PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWER ONLY PLEASE!!!What is the sum of the first 7 terms of the series −8 +16 −32 + 64−... ?
4852[tex]4852 - 758[/tex]
The Democratic party, the oldest political party in the US, was founded by __________.
What is 5 squared times 50 +6
what is 2|u|-|v|, if u= -9 and v=-2? A.-18 B. -20 C. 16 D. 20
What is 10 multiplied by 1/3 as a mixed number
please help on this one? :)