chuckied707 chuckied707
  • 15-10-2017
  • Mathematics
contestada

ABC preschool spun $1,475 on diapers this year.if the diapers cost $25 per box how many boxes did they used?

Respuesta :

Apocrophon
Apocrophon Apocrophon
  • 15-10-2017
Cost = number of objects x price per object

$1,475 = x boxes * $25

x = 1,475/25 = 59 boxes of diapers
Answer Link

Otras preguntas

what are the effect of propagation of light​
identify a positive change to your hometown brought by immigrant groups, whether it is a group from a different country or from a different part of the US.
Which of the following is an example of destructive criticism?"Perhaps if we reworked your findings, we could fit them into our report.""This is a good start, b
What type of cloud is often formed by fog lifting in the morning?
The siren from a small town fire station is heard at a location 3 kilometers away. If the air temperature is 20°C, at what velocity did the sound travel? 319 m
Eight more than the product of a number and 2 is 3
Did alleles for drug resistance occur in bacterial populations that afflict humans, prior to the widespread use of antibiotics in medicine and agriculture?
A student solved this problem and said the answer is 81 2 pounds. Jill's club bought 42 5 pounds of hot dogs, 31 2 pounds of hamburger, and 23 10 pounds of chic
Where does radioactivity come from?
Ashton surveyed some of the employees at his company about their cell phone habits. From the data, he concluded that most employees at his company use cell phon