chuckied707 chuckied707
  • 15-10-2017
  • Mathematics
contestada

ABC preschool spun $1,475 on diapers this year.if the diapers cost $25 per box how many boxes did they used?

Respuesta :

Apocrophon
Apocrophon Apocrophon
  • 15-10-2017
Cost = number of objects x price per object

$1,475 = x boxes * $25

x = 1,475/25 = 59 boxes of diapers
Answer Link

Otras preguntas

Since 1990, the number of gallons of whole milk each person in the United States drinks has decreased 4.5% each year. In 1990, each person drank an average of
Select all input values for which f(x) =2A) x= -7B) x= 0C) x= 4None of the above​
If 1160 students voted in an election, how many first-place votes are nee​ded for a majority?
the area of a 12 cm wide rectangle 252 cm squared what is its length. Please show how you got the answer I am really trying to understand this!
x-3<-4 How do you solve this
compare jonathan edwards and benjamin franklin
The school that Jacob goes to is selling tickets to a play. On the first day of ticket sales the school sold 14 adult tickets and 4 child tickets for a total of
Architects drawing a blueprint use art in their career to create
_____________________ turned Russia in to a massive command economy. Question 4 options: Vladimir Lenin Joseph Stalin Karl Marx Boris Yeltsin
Imagine you are cold, and you hold your hands near a fire. What is the evidence that an interaction is occurring between your hands and the fire? Time Interval: