sophiamoser
sophiamoser sophiamoser
  • 15-10-2017
  • Mathematics
contestada

The cost of 16 oranges is $1. What is the cost of 4 dozen oranges? The cost for 4 dozen oranges is $ ?

Respuesta :

kimcheung0202oxv7ef
kimcheung0202oxv7ef kimcheung0202oxv7ef
  • 15-10-2017
4 dozen equals to 48 pieces
48 ÷ 16 = 3
Therefore, the cost for 4 dozen oranges is $3
Answer Link

Otras preguntas

find the area of an Equalateral triangle (regular 3-gon) with the given measurement 9 inch perimeter? A= sq. in.​
Which equation is the inverse of y=9x2-4
Name two transformations that happens in the real world, outside of the math classroom. Explain what type of transformation is happening in each situation.
1. Vince wants to make a square patio in his yard. He has enough concrete to pave an area of 378 square feet. How long can a side of his patio be
Identify the graph of y=e^x- 2.
Anabelle is purchasing a $105,000 home and her bank is offering her a 30- year mortgage at a 4.5% interest rate. In order to lower her monthly payment, Anabelle
Write 0.004 in standard form
To add interest to your essay, you should try to use figurative language in A. each topic sentence. B. your thesis statement. C. all the personal anecdotes.
El gerente de la Tienda de Muebles de Jessica está tratando de averiguar cuánto cobrar por un sillón que acaba de llegar. El sillón se compró a un precio de may
Solve for x. 9 x = sqrt729