DyeJilaubreaviragirl
DyeJilaubreaviragirl DyeJilaubreaviragirl
  • 12-10-2015
  • Mathematics
contestada

Chin bought 12 pounds of apples for $6 use the ratio table to find the cost of buying 3 pounds of apples

Respuesta :

Shiori Shiori
  • 12-10-2015
If you simplify 12 over 6, you get 2 pounds for $1. And it is 50 cents for one pound, so you need to find it for 3 pounds. It would be $1.50
Answer Link

Otras preguntas

Nine more than the quotient of a number and 2 is equal to 3
Solve for x. x = [?] 3x - 4 3x - 8 - - Enter
Knowledge check 01 hawley company uses the direct method of reporting cash flows from operating activities. hawley sold land with a cost of $8,000. the company
Hey, this isn't a question but ill help u with urs- im Macie and I've had a lot of health issues in my 15 years on earth! from cancer to a transplant 5 years la
Harry and helen are married, filing jointly. their combined taxable income is $65,922. every week, a total of $187 is withheld from their pay. based on the tabl
Solve the system of linear equations. Give your solution as an ordered pair, either as a fraction or a decimal with at least 3 decimal places. 1/8x - 1/2y = 1
A line passes through the point (–6, –2), and its y-intercept is (0, 1). What is the equation of the line that is perpendicular to this line and passes through
The specific heat of water is 4.2 J/g C. If a one gram sample of water absorbs 50 Joules of energy, how much will its temperature rise?
Find the value of x and y.
During this stage of résumé review, résumés are quickly scanned to eliminate as many candidates as possible: a. stage 1 b. stage 2 c. stage 3