April111 April111
  • 12-10-2015
  • English
contestada

What is the ratio of cans to price be if there are 24 cans and they are 2 for $9

Respuesta :

kathyrogers
kathyrogers kathyrogers
  • 12-10-2015
12:9 because since its 2 for 9 you divide the 24 by 2
Answer Link

Otras preguntas

"There is little reason to fear that women will acquire too much courage or fortitude, for their apparent inferiority…" What choice most closely defines the und
characteristic of a strong counter-argument?
In the 1960s, American opposition to the Vietnam War increased as more US troops went to fight in Vietnam. decreased as more US troops went to fight in Vietn
What are real numbers
A certain brand of rice costs $0.88 for 6.8 ounces. What is the unit rate? Enter your answer, rounded to the nearest cent, in the box.
In what tradition are lives measured by deeds and living up to your full potential?
members of the marching band line up in 6 rows of 8 how many total members are there Identify two other ways they can line up in equal rows and columns
A garden snail moves 1/6 foot in 1/3 hour. Find the speed of the snail in feet per hour
What is the equation in point-slope form of the line that passes through the point (−8, 5) and has a slope of 2? Drag and drop the appropriate number, symbol, o
Which is a quote from Patrick Henry? A. "That these colonies are, and of right ought to be, free and independent states." B. "These are the time