Baileynicole085
Baileynicole085 Baileynicole085
  • 13-10-2015
  • Mathematics
contestada

Mr McKay bought b boxes of crackers for $3 each and p pounds of cheese for $4 per pound. How much did he spend in all.

Respuesta :

ZackFry
ZackFry ZackFry
  • 13-10-2015
In normal circumstances, you would multiply the amount of boxes by 3, and the amount of pounds by 4.  So you do the same here: 
3b + 4p

Mr McKay spent 3b + 4b in total 
Answer Link

Otras preguntas

Use this information to determine the number of valence electrons in the atoms. Which of the following correctly compares the stability of the two atoms?
Given that R=2x+9y Find x when y=3 and R=13.
Two balls A and B are thrown from the point with similar velocity of 19.6 m/s at angle theta and 90-theta with horizontal respectively Ball B reaches 10 m high
How did Gatsby look at Daisy? Chapter 4
Find the surface area of the rectangular prism. SA = sum of all 6 sides Type only a number. SA = sq. meters. * 10 m 5 m 4 m
Read the passage. Hannah and her sister lowered the safety bar across their laps. “I can’t believe you talked me into this,” Hannah said, glancing sideways. Sh
The image below shows where coal deposits are found in the United States. Explain how these coal deposits are energy sinks and could be potential energy sources
Please someone help me . I need help on A,B,C,D please
Match the words from Richard Connell's short story "The Most Dangerous Game" to their synonyms. zealous scruples placid palpable
can someone help with all of of it ??