jacksonmercy34 jacksonmercy34
  • 11-11-2017
  • Mathematics
contestada

Georgia has $16.38 in her lunch account. How many lunches can she but if each lunch costs $1.95?

Respuesta :

Quantum21
Quantum21 Quantum21
  • 11-11-2017
She can buy 「16,38/1,95」= 8 lunches
Answer Link
legomasterameer
legomasterameer legomasterameer
  • 11-11-2017
She can buy at least 8 lunches because $16.38 / $1.95 = $8.40

8.40 rounded to 8 because you can't buy a part of a lunch.
Answer Link

Otras preguntas

can conjunctions and prepositions be interchanged?
Jenna reads 15 minutes more pn thursday than tuesday. She read 36 minutes on tuesday. How many minutes did she read on thursday
Identify the part of speech for the underlined word After the tiring game, I quickly went to get ice cream and celebrate our hard-fought (victory!)
a sled going down a hill covered in snow eventually comes to a stop. Explain why this happens in terms of energy. Use the terms potential energy, kinetic energy
Jason buys sports equipment worth $80.00 and pays 5% sales tax. What is the total amount Jason pays including sales tax, for sports equipment?
Compare the advantages and disadvantages of buying compact fluorescent bulbs rather than filament bulbs (6 marks)
How do you simplify 16/88
which equation represents the area of triangle abc
Which parts of this excerpt from "Once in a Lifetime" by Jhumpa Lahiri indicate that it is written using second-person point of view? Mainly they were winter it
how did Andrew Jackson and the Democratic Party fundamentally change public policy?