robotdog05
robotdog05 robotdog05
  • 12-11-2017
  • Mathematics
contestada

Jack went to the store to buy apples. He bought 20 apples for $3.40. What is the (rate) amount of each apple?

Respuesta :

MathisLif3
MathisLif3 MathisLif3
  • 12-11-2017
34/200=.17
or 17 cents
Answer Link
leeannpatrick
leeannpatrick leeannpatrick
  • 12-11-2017
$ 3.40 / 20 = 17 cents
Answer Link

Otras preguntas

Who is responsible for reporting all taxable income even if it does not appear on a W-2 form?
sentences with present perfect​
Suppose a coin is flipped and a card is drawn from the deck. What is the probability that the coin lands on tails and the card is a Jack? 0 112 1/13 1/4 01/26
I need help with this question, can someone help?
It is currently 0 degrees outside and the temperature is dropping 4 degrees every hour. The temperature after h hours is -4h. Explain what the equation -4h = -1
True / False: Earth's atmosphere is made primarily of oxygen gas.
a. Which of the following is not a characteristic of a gold legend? the gold has a curse on it b. a large quantity of gold that must be moved inaccurate maps d.
Savannah had 2 bags of leaves raked by 11 a.m.. If she continued at this rate, how many bags of leaves would she have raked by 2 p.m.?
What is evidence that a chemical change has happened? O A. The temperature of a substance increases or decreases. B. The amount of matter increases. C. A substa
m=-3; (1,4) write in slope intercept form