amu7 amu7
  • 12-11-2017
  • Mathematics
contestada

4 sweets cost 9p.
Find the cost of 20 sweets

Respuesta :

star030616
star030616 star030616
  • 12-11-2017
4 sweet---- 9p
20 sweet----- xp
4x=180
x=45
20 sweets cost 45 p
Answer Link
ImFailingEasyAs123 ImFailingEasyAs123
  • 12-11-2017
45p

4 goes into 20 5 times, so 9*5= 45p

* = times
Answer Link

Otras preguntas

Is there enough time in A Levels to code? Or, prepare for Python certifications? I am currently in grade 10, and highly interested in computer and programming.
A cable exerts a constant upward tension of magnitude 1.38 ✕ 104 N on a 1.20 ✕ 103 kg elevator as it rises through a vertical distance of 2.50 m. (a) Find the w
4. A scooter is going round a circular road of radius 100 m at a speed of 10 m/s. What will be the angular speed of the scooter?​
plsss solve these two questions I stuck hello meeeeeeee​
Someone please help me with this. It’s a reading and I have to answer questions in the back page How were the puritans and pilgrims alike? How were they differe
Truck Transport A truck driver is beginning her haul across the country. The warehouse is 15 miles from the highway. Once she gets on the highway she maintains
pls help me out Illustration 2: Journalise the following transactions in the books of trade. Also make their Ledger Postings and prepare a Trial Balance. Debit
Express y in the form axⁿ in the logarithm[tex] log_{10}y + log_{10}x = 2[/tex]​
Answer in miles per hour please.
Solve: 12x² +5x-4_122x+6 Ox=2 O x = -5 O x = 2, x = -5 Ono solution