jordynnn1 jordynnn1
  • 13-11-2017
  • Mathematics
contestada

a store is selling cookies for $8 for 12 bags. how much will it cost if you want to buy 30 for your class?

Respuesta :

ricoprs123
ricoprs123 ricoprs123
  • 13-11-2017
$240 dollars is the answer
Answer Link
kaileefunk kaileefunk
  • 13-11-2017
Set a proportion

$8/12 bags= x/30 bages
12*2.5=30
8*2.5=20=x

Final answer: $20
Answer Link

Otras preguntas

What kind of child is Megan? Megan is severely overweight as compared to other girls in her school. She doesn’t participate in any activities or sports. Her ped
Eric has saved $587.46 to but a used car. The car he wants costs $675. How much more money does he need? Write an equation. Then solve.
After a direct blow to the eyeball with a soccer ball, your athlete complains of double vision and numbness in her cheek. you also notice that she has noticeabl
What is the slope of the line that passes through the points (8,8) and (20,−2)? Write your answer in simplest form.
Which were beliefs or practices of the early Hebrews
there are 239 people in the first six rows of a movie theater if the same number of peopkle are in the next six rows about how many people are in the first twel
What proof does Eurycleia give Penelope to convince her that Odysseus has returned?
Which expression will find the price of the jacket after applying the sale look at the pic below
What is the solution to the system of equations? Use the substitution meathod to solve. 6=-4x+y and -5x-y=21
Oh es ce que la fille est