jordynnn1 jordynnn1
  • 13-11-2017
  • Mathematics
contestada

a store is selling cookies for $8 for 12 bags. how much will it cost if you want to buy 30 for your class?

Respuesta :

ricoprs123
ricoprs123 ricoprs123
  • 13-11-2017
$240 dollars is the answer
Answer Link
kaileefunk kaileefunk
  • 13-11-2017
Set a proportion

$8/12 bags= x/30 bages
12*2.5=30
8*2.5=20=x

Final answer: $20
Answer Link

Otras preguntas

Why do you need to consider the audience and the author purpose when analyzing a text
Select the chemical hazards that can be particularly hazardous to workers in confined spaces.Select all that apply pleaseAsbestosCarbon monoxideHydrogen sulfide
Find the center of the circle that can be circumscribed about triangle ABC with A(0, 0), B(6, 0), C(6, 4). (6, 2) (3, 4) (2, 3) (3, 2)
A soccer field is 100 meters long. What could the length in yards
What gorge separates two of the world’s highest mountains?
The 95% confidence interval for these parts is 56.98 to 57.05 under normal operations. A systematic sample is taken from the manufacturing line to determine if
Dawn wrote her newspaper article about the local bank CEO's alleged transgressions without the final approval from her editor. Days later, it was proven that th
Write a algebra expression for the word phrase. 10 times the product of G & H
When a field is declared static there will be ________. Group of answer choices two reference copies of the field for each method in the class a copy of the f
Jessie says 5(x - y) is five times greater than 5x -5y.Do you agree or disagree? Why? Show or explain your thinking.