lissaqween12 lissaqween12
  • 14-11-2017
  • Mathematics
contestada

Sasha spent $6 on packages of gum how many more packages of gum that cost $ 1.20 each can she buy if she has a $20 bill

Respuesta :

VivaciousLyla
VivaciousLyla VivaciousLyla
  • 14-11-2017
20 - 6 = 14

14/1.20 = 11.67

So, Sasha can by 11 more packages of gum.

I hope that helped! c:
Answer Link

Otras preguntas

1.the sum of a number and fourteen is less or equal to three times the number 2.negative three times a number increased by seven is less than negative eleven
Find the equation of the circle that passes through the origin and has its center at (-3,-4).
4) Use the rules of exponents to evaluate or simplify. Write without negative exponents. (bm)^-3 = ____
What TWO things affect the gravitational force acting on an object?
1) What is the equation of the line whose y-intercept is 3 and slope is 1? y = x - 3 y = x + 3 y = 3x + 1
Which isotope is used to date ancient artifacts such as fossils
if f (x)=0 what is f (x)=9x^2+4x+9
1. Find the slope of the line that passes through the points (-3, -5) and (3, 2).
How do I factor this? X^2-12x+36
How much would $600 invested at 8% interest compounded continuously be worth after 3 years? Round your answer to the nearest cent.