koalalover215
koalalover215 koalalover215
  • 14-11-2017
  • Mathematics
contestada

Ling spent $23.96 on cooking fuel for an upcoming camping trip. If she bought 4 cans of fuel, how much did she pay for each can?

Respuesta :

calubsayer calubsayer
  • 14-11-2017
The answer is $5.99...$23.96 divided by 4 is $5.99
Answer Link
chisnau chisnau
  • 23-08-2019

Answer:

Ling paid $5.99 for each can of cooking fuel.

Step-by-step explanation:

Ling spent $23.96 on cooking fuel for an upcoming camping trip.

Total number of cans of cooking fuel bought = 4

So, the cost of each can = [tex]\frac{23.96}{4}=5.99[/tex] dollars

Hence, Ling paid $5.99 for each can of cooking fuel.

Answer Link

Otras preguntas

How many lunches and sodas can you buy for $100 if a soda costs $2 and lunch costs $7?
How did westward expansion contribute to sectional tensions in the United States?
how is area found in a shape
how did late medieval governments shape life in positive and negative ways ?
Why have forest fires in ponderosa pine forests become more damaging to that ecosystem than they were historically
The Democratic-Republican Party was created from a coalition of Anti-Federalists who opposed a strong central government Federalists who supported a strong
Jason eats 10 ounces of candy in 5 days how many pounds does he eat per day ?
Fill in the blank with the correct present form of the reflexive verb in parentheses. remember that there are two blanks because a reflexive verb has two parts.
How did hitler intend to cut the sea lines between the united states and europe?
To move to the beginning of a line with the keyboard, press the ____ key(s)