ashleydayanaher ashleydayanaher
  • 14-11-2017
  • Mathematics
contestada

Suppose that 13 inches of wire costs 52 cents at the same rate how many inches of wire can be bought for 24 cents

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 14-11-2017
The answer is 6 inches of wire.
Steps:
First, divide 52 by 13.
You get 4.
So each inch of wire cost 4 cents.
Next, divide 24 by 4.
You get 6.
So 6 inches of wire can be bought for 24 cents.

Hope this helps you! (:
-PsychoChicken4040
Answer Link
NafisM123
NafisM123 NafisM123
  • 14-11-2017
it would be 6 because 52/13 is 4 so its 4 cents per inch
next you do 24/4 which gives you 6 inches
Answer Link

Otras preguntas

What equation results from completing the square and then factoring? x^2 + 4x = 5 A. (x + 2)^2 = 3 B. (x + 2)^2 = 7 C. (x + 2)^2 = 1 D. (x + 2)^2 = 9
Which BCMAP situation requires a direct comment on the USMC Fitness Report? Select the best re
if you could just tell me what I should say in the presentation, that would be great :) thx
PLEASE HELP PLEASE PLEASE HELP PLEASE
Write the first six terms of the sequence. with an explanation please! i have no idea how to solve this on my own
How does artificial selection affect variation within a species when a specific trait continues to be bred? It reduces the amount of variation. It increases t
What causes changes in the orbit of objects in the solar system.
what is a creation myth
How do Howard and price believe men are often impacted by prison
Leah drank 2 thirds of liter of water Monday before going jogging. She drank 3 fourths liter of water after her jog. How much water did Leah drink altoget