anthony103 anthony103
  • 14-11-2017
  • Mathematics
contestada

Write a real-life problem that involves dividing a decimal by a whole number

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 14-11-2017
John pays $0.96 for four candy bars.  How much did he pay for each bar?

$0.96
-------- = $0.24/bar (answer)
     4
Answer Link

Otras preguntas

A triangle having sides of 2, 2, and 3 contains _____.
Consider the given acid ionization constants. identify the strongest conjugate base.
Why do you think the vietnamese nationalists begin by referring to the declaration of independence & the french declaration of the rights of man & the c
The average of the five subject test scores for the ACT is called the _____.
_____ and architecture came to be a blend of Sumerian,Babylonian and Akkadion cultures.(A.Greek B.Cretan C.Egyptian D.Mesopotamian) Which one is it PLEASE HURRY
8 times tree sum of a number and 26 is less than 304
What is the purpose of a rose window in a religious space?
When beginning the proofreading process, how should writers start reading as they search for errors? A. Word by word B. Sentence by sentence C. Essa
How does the number of chromosomes in an organism's reproductive cells compare to the number of chromosomes in the organism's body cells?
Jacob’s daily tips this work week $99, $78, $58, $91, $90 and &68. Is Jacob correct in thinking that the mean best represents how much money he makes in dai