perfectlyimperfect
perfectlyimperfect perfectlyimperfect
  • 15-11-2017
  • Mathematics
contestada

Apples are on sale for 1.20 a pound. Logan bought 3/4 of a pound. How much money did he spend in all

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 15-11-2017
$1.20                    3($1.20)
-------- * (3/4 lb) = ------------ = $0.90   (cost of 3/4 lb of apples)
  1 lb                          4 lb
Answer Link
Ethaniel Ethaniel
  • 15-11-2017
1 pound of apples = 1.20

As a number problem, 3/4 of a pound of apples will cost (1.20 * 3/4).

1.20 * 3/4 = 0.90

Logan spent $0.90 all together.
Answer Link

Otras preguntas

How are most native American tribe group in the national tribes?
Gasoline sells for 1.5 euros/liter in Bonn. What is the price in U.S. dollars per gallon?
URGENT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!How did Gutenberg's printing press contribute to the growth of learning and literacy (especially Bible reading) in Europe?
Explain the role of the cell membrane during passive tranpsort and active transport
Simplify the ratio of 8.8:10
In a capacitor, the amount of dielectric stress is proportional to the _____.
Rewrite the product as a power: 0.027m^3 I NEED THSI ANSWER ASAP PLZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ NEED IT BY 10:00! TYSM IF U ANSWER
express each number as a product of its prime factors of 84
192 rounded to nearest tenth?
Which of the following is the correct definition of segregation? the practice of integrating various groups into one large group the practice of separating peop