kitkat1233 kitkat1233
  • 16-11-2017
  • Mathematics
contestada

a 6-pack of capri-Suns costs $8.80 .How much would a 24-pack cost if the costs are proportional

Respuesta :

jdoe0001 jdoe0001
  • 16-11-2017
now, in a 6-pack, there are 6 bottles, 6-pack.

in a 24-pack, there are 24 bottles, 24-pack.

so, if 6 bottles, cost 8.80, how much will it be for 24 bottles then?

[tex]\bf \begin{array}{ccll} bottles&price\\ \text{\textemdash\textemdash\textemdash}&\text{\textemdash\textemdash\textemdash}\\ 6&8.80\\ 24&p \end{array}\implies \cfrac{6}{24}=\cfrac{8.80}{p}\implies p=\cfrac{24\cdot 8.80}{6}[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

ITS URGENT TODAY IS THE LAST DAY FOR MY ASSIGNMENTS PLEASE HELP
write: y-3 = 1/2(x-6) in standard form (x and y on the same side) (Ax + By = C)
which describes a way that prevailing winds control precipitation totals in a region?​
find the m <ABC= m <A= 6y m <B=4y m <C=5y ​
hiii please help i’ll give brainliest if you give a correct answer please thanks!
Yesterday, you sent 50 text messages. You said that 16% of those messages were to your best friend. How many text messages did you send to your best friend yest
Simplify -5 1/4 - (-7 1/2
In 3 to 5 sentences, taking care of your oral health is important because? Use in your own words.
BRAINLIEST How does Brian change as a character in the first half of the novel "Hatchet"? What lessons are vital to these changes, and how are they connected to
PLEASE HELP WITH ALL I WILL GIVE A BRAINLIEST