whatspopday04
whatspopday04 whatspopday04
  • 11-12-2017
  • Mathematics
contestada

at a discount grocery store, jessica paid $0.72 for an 8-ounce bottle of spring water. What is the cost of the spring water per ounce?

Respuesta :

hienh4517 hienh4517
  • 11-12-2017
8/0.72 = 0.09
Per ounce cost $0.09
This gonna help you
Answer Link
confusedclassmate confusedclassmate
  • 11-12-2017
0.09 you divide 0.72 by 8
Answer Link

Otras preguntas

Economics focuses on making decisions about what happened in the past. TRUE FALSe
Which of the following would not be consider a prevalent theme of the era 1968 present? a. increased economic globalization b. global attempts to control the dr
what is judicial review
61% in simplest form
how many integers are solution of the inequality 3|x|+2<17?
Sam is carpeting her living room and she needs to know how much carpet to buy. If the room is 8.5 feet long and 7.5 feet wide, how much carpet should she buy?
Which of the following is a principle contained in the Code of Justinian? a. Imperial judges can interpret the laws of the empire b. There should be a division
Which is an opinion statement in this article? a. Special monumental arches called triumphal arches were also erected in Rome. b. If you hold each end of a chai
Which of these inventions was dependent on Edison’s methods of electricity distribution? the telegraph the camera the automobile the toaster
Which word correctly completes the sentence? Jane is worried that __________ backpack has been left out in the rain. a. somebody's b. somebodys' c. somebodie