marianae05
marianae05 marianae05
  • 11-12-2017
  • Mathematics
contestada

How much did she spend on jelly beans,to the nearest cent?

How much did she spend on jelly beansto the nearest cent class=

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 11-12-2017

multiply price per pound by pounds bought:

1.19 * 3.5 = 4.165

 round to $4.17

Answer Link
Аноним Аноним
  • 11-12-2017
To figure out how much she spent on jelly beans, we have to multiply how many pounds she bought (3.5) by the cost per pound (1.19)

When we do so, we get 4.16500, which we round to get $4.17.
Jackie spent $4.17 on 3.5 pounds of jellybeans. (So go with the second option.)
Answer Link

Otras preguntas

Compare the memory efficiency of four different styles of instruction sets. The architecture styles are the following: Accumulator: All operations use the accu
What is the measure of an exterior angle of an equilateral triangle?
When sociologists say that it is difficult to predict all the results of social change, what are they referring to? A. The unintended consequences cannot be pre
The managers of Loyola Corp. recently had a meeting to discuss new opportunities in Europe as a result of the recent integration among Eastern European countrie
brainliest! please answer quickly
Do you know about mebandazole tell me about it please
when jogging outside you accidentally bump into a curb. Your feet stop but your body continues to move forward and you end up on the ground. Which law of motion
help, please !!!!!!!!
what is 30% of 90???
Which most directly controls the rate at which food is broken down to release energy? A. enzymes B. hormones C. nucleic acids D. vitamins​