KIKI23241 KIKI23241
  • 13-11-2015
  • Mathematics
contestada

chuck earned $76 mowing lawns.the gas for the mower cost $12 and he bought a new string for the trimmer for $7.write and find the value of an integer expression to find the amount of his profit.

Respuesta :

VinylscratchOP
VinylscratchOP VinylscratchOP
  • 13-11-2015
76 - 12 = 64 - 7 = 57
Answer Link

Otras preguntas

Elle can buy 2 quarts of milk for $3 or 1 gallon of milk for $3. Which is the better deal? Explain.
6. What Spanish monarchs sponsored Columbus’s voyage in 1492?
WHEN FINDING THE PERIMETER OF A FIGURE ON A GRID, WHY DO YOU NOT COUNT THE SPACES INSIDE THE GRID?
A hotel charges $425 for 5 nights. At that rate, how many nights can a traveler stay for $680?
Which macromolecule is responsible for for carrying out life functions like speeding up chemical reactions?
it took 20 minutes to print out a 250 page report. at the speed how many pages could this printer produce in 30 minutes
Why the finance department is so important to a business?
Ollie Drank 3/4 of a 16 oz bottle of juice. How many oz of juice is left in the bottle?
What made Florence thrive financially?
april spent 1/2 of a dollar in quarters. How many quarters did she spend?