anisleydisgonzalez
anisleydisgonzalez anisleydisgonzalez
  • 14-11-2015
  • Mathematics
contestada

Each week, you drive 150 miles. Your car gets 25 miles to the gallon, and gas prices are $3 per gallon. How much gas money will you spend on gas each week?

Respuesta :

Neuron
Neuron Neuron
  • 14-11-2015
If you drive 150 miles each week and you would like to know how much gas money will you spend on gas each week, you can calculate this using the following steps:

150 miles / 25 miles = 6 gallons
6 * $3 = $18

Result: You will spend $18 on gas each week.
Answer Link
IdealHuman
IdealHuman IdealHuman
  • 14-11-2015
150/25 is 6, 6x3 is 18 dollars per week.
Answer Link

Otras preguntas

How might playing chess be good for people? Refer to the text in your answer.
Which of geography’s three key questions can the technology of remote sensing help us to answer?
plz help!I hope you have a wonderful day!!
Is concrete an igneous, sedimentary or metamorphic rock? How can you tell?
I love Brainly........ who every replies ill give 5pts to :)
Write the 12th term of the sequence ()=5−2
Which verbal in the passage functions as a noun? James Maddalena is a celebrated American opera singer. Portraying Richard Nixon in the 1987 opera Nixon in Chi
HELP PLS 10 POINTS + BRAINLIST! A package of 8 pens costs $1.09. Milo’s work to find the unit price of the pack is shown below. Where did Milo make his first er
____ 10. Ericka wants her nails to look trendy and famous. What nail shape will you recommend? a. oval shape b. round shape c. squoval d. square​
What type of Energy is an egg that's about to fall out of a nest*