HARDY12 HARDY12
  • 14-11-2015
  • Mathematics
contestada

Jerry but for DVDs for $25.20 what was the unit rate

Respuesta :

vanessalozano12 vanessalozano12
  • 14-11-2015
I'm assuming you meant four and the answer would be $6.30

Answer Link
Neuron
Neuron Neuron
  • 14-11-2015
If Jerry bought four DVDs for $25.20 and you would like to know what was the unit rate, you can calculate this using the following step:

$25.20 / 4 = $6.30

Result: The unit rate was $6.30.
Answer Link

Otras preguntas

The medical model as presented by the dsm-5 states that
How did the new deal most impact georgia's economy in the early 20th century? a. it provided funds that helped boost the economy. b. it led to a labor shortage
Pax Romana definition
on each of tree days derrick rode 6.45 km to school,150 meters to the library and then 500 meters back home.How many kilometers did he ride all together
three times a number increased by four is at least sixteen
What is the slope of a line parallel to the line 5x + 3y = 15? Plz explain how you got the answer A) - 3/5 B) - 5/3 C) 3/5 D) 5/3
which was a result of the election of 1896
Please help with Econ
The __________ is a network of nerves located in the brainstem. A. reticular formation B. cerebral cortex C. hypothalamus D. medulla
What does Luke teach us about Jesus by comparing him to Solomon Please help!