flawless3
flawless3 flawless3
  • 14-12-2017
  • Mathematics
contestada

A box of 12 popsicles cost $4.44 what is the Popsicles unit rate

Respuesta :

bonnieswirl1
bonnieswirl1 bonnieswirl1
  • 14-12-2017
$4.44/12 Popsicles = $0.37/Popsicle.

The Popsicle unit rate it $0.37/Popsicle


I hope this helped :3
Answer Link
Tyler2017
Tyler2017 Tyler2017
  • 14-12-2017
37 cents a popcicle you can find this by dividing the total cost 4.44 by 12 which equals 0.37
Answer Link

Otras preguntas

If a car changes its velocity from 32 km/hr to 54 km/hr, what is its acceleration?
what is the average score of 132 and 140 and 145 and 128
After the breakup of the Soviet Union, nearly every republic moved from a Communist economic system to a ________ one.
The girl sat in the boat. She stared at the shore. The girl thought about the boy. She was sad he left. She cried softly in her hands. In at least 100 words,
Which recursive formula can be used to generate the sequence shown, where f(1) = 9.6 and n > 1? 9.6, –4.8, 2.4, –1.2, 0.6, ...
Need Help please :))
What is the equation of the translated function, g(x), if f(x) = x2? A: g(x) = (x – 4)2 + 6 B: g(x) = (x + 6)2 – 4 C: g(x) = (x – 6)2 – 4 D:g(x) = (x + 4)
Hace calor. A) Quiero nadar. Voy a la biblioteca. B) Me gusta bailar, hablar con mis amigos y escuchar la música. Voy al club de Jóvenes. C) En este lugar (pl
URGENT i need quick math help rn please:) find the polynomial function with the following roots -1 of multiplicity 2 and 3
using the law of Sines, in triangle ABC, is angle C=145 degrees, b=7, c=33, what is angle B