jacarvajal4 jacarvajal4
  • 15-12-2017
  • Mathematics
contestada

Meg paid 9 for 2 tuna sandwiches. At the same rate, how much does Meg pay for 8 tuna sandwiches?

Respuesta :

VivaciousLyla
VivaciousLyla VivaciousLyla
  • 15-12-2017
Hey You!

I assume Meg paid 9 dollars for 2 tuna sandwhiches.

9 × 4 = 36

(We multiply by 4 and not 8 because she paid that much for every 2 sandwhiches).

Meg pays $36 for 8 tuna sandwiches.
Answer Link
yaselm
yaselm yaselm
  • 15-12-2017
Divide 9 by 2 to give you the price. This will give you $4.50 for each tuna sandwich.
Multiply $4.50 by 8 and this will give you $36.
Hope this helps!! ^v^
Answer Link

Otras preguntas

What can you conclude from the line graph? Year 1976 1980 1984 1988 1992 1996 Percent 53.5 52.8 53.3 50.3 55.1 48.9
Could anyone please help me find k divided by 9 = 12 as well as 84n = 504 and 6 = m over 148? I need explanations...
Mixed numbers between 0 and 2, with an interval of 1/3 between each pair of mixed numbers.
5.96 as a decimal or a mixed number
A numbr increased by 4 is the same as 19 minus 2 times that number (x+4=19-2x) solve for x
What value does the 2 and 6 represent in the number 7,801,204.76
your dog eats 7/8 lb of dog food in 4 meals how much does your dog eat per meal
The school choir has 84 members. The ratio of girls to boys is 3:4. How many members are girls?
10. When a sunlike star’s hydrogen runs out, at first it expands into __________. a superg a white dwarf a star similar to our sun a red giant
blueberries contain sugars like glucose. these sugars are produced by photosythesis. what is the source of carbon for the glucose in blueberries?