bradleycochranp0z51q bradleycochranp0z51q
  • 15-12-2017
  • Mathematics
contestada

mrs.plunket paid $1.78 for 2/3 of a pound of potatoes what is the price per pound of potatoes

Respuesta :

Cailyn729
Cailyn729 Cailyn729
  • 15-12-2017
i think it is 2.67 but i might be wrong
Answer Link
sshirazianderso sshirazianderso
  • 15-12-2017
this question has a very simple answer

all you need to do is divide $1.78 by 2/3

for 1/3 pound of potatoes, it's about $0.89

the answer to your question is = $0.89
Answer Link

Otras preguntas

Do all of the cells of your body divide at the same rate? Explain.
how do I solve -17x+5=17+5
Could someone help me solve the inequality? |x-18| > or = to 6
how were mayan cities organized
3 equivalent ratios for 27:15
1. (2xy^2)(-3x^2y) 2.(1/3x^2y)(-9xy^3)=
45x678 using the distributive property
how i can do this step by step If y= (x+3)^2, then (-2x-6)^2
Some social analysts believe that postindustrial society will be followed by a biotech society. Such a society would be characterized by ________.
Inez waters her plants every two days.She trims them every 15 days.She did both today.When will she do both again?please help me with this problem