bbrannon5802 bbrannon5802
  • 15-12-2017
  • Mathematics
contestada

Peanuts sell for $3 per pound and raisins sell for $5 per pound. how much of each is needed to create 20 lb of a mixture that would sell for $3.50 per pound?

Respuesta :

kittendude
kittendude kittendude
  • 19-12-2017
5.7 of each mixture to complete the sale
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following islands is considered part of Australia? A. Tasmania B. Seychelles C. Madagascar D. Hawaii
plz help it's confusing me i will give brainliest
what are network services?​
work out the lengths of side a and b give your answers to 1 decimal place 8cm a 5cm
The gross margin ratio: Multiple Choice Should be greater than 1 for merchandising companies. Indicates the percent of sales revenue remaining after covering th
if m=17 and b=6,find m
what are alleles mutations in the dna
As a CISO, you are responsible for developing an information security program based on using a supporting framework. Discuss what you see as some major componen
use ABC to find the value of cos A
if humans began hunting and driving the great barracuda to extinction how would this affect the ecosystem (answer should discuss biodiversity, food webs, and fo