kodyleaveon35oxocas
kodyleaveon35oxocas kodyleaveon35oxocas
  • 15-12-2017
  • Mathematics
contestada

Jesse bought 3 pounds of hamburger for $11.37. How much does 1 pound of hamburger cost? A. $3.72 B. $3.79 C. $30.79 D. $34.11

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 15-12-2017

divide:

11.37 / 3 = 3.79 per pound

 Answer is B

Answer Link
cochranpaul3
cochranpaul3 cochranpaul3
  • 15-12-2017
11.37/3 is equal to 3.79

B is correct.
Answer Link

Otras preguntas

Gametes contain the ________ number of chromosomes designated by n
What species has the greatest impact on the biosphere?
Which mostly directly led to the rise of mass entertainment during the late 1800s
Deane is flying to a destination that is 2745 miles away. The plane's average speed is 450 mph. Write the slope-intercept form of the equation that represents
Why is the answer D for question #49?
1. Where is the HTML tag display, and why do you think it is important to include on your web page.
What did roosevelt mean by the phrase freedom from want?
In Guyana and Suriname, the dominant ethnic group is made up of people descended from workers who migrated from
PLEASE HELP GEOMETRY QUESTION: abcd and efgh are squares. if jh = 4 cm and jc = 9 cm, then what is the area of the shaded region?
Hypothalmus hannels information from sensory nerves to the endocrine system via the ________ gland.