shorandall1103p2kqd0 shorandall1103p2kqd0
  • 15-01-2018
  • Biology
contestada

Donovan bought 5 1/2 kilograms for $8.25 can 1.00 purchase2/3kilogramsof flour

Respuesta :

Yna9141
Yna9141 Yna9141
  • 27-01-2018
First, determine the cost per kilogram of flour by dividing $8.25 by 5.5 kg.
               C = ($8.25) / 5.5 kg
               C = $1.5/kg

If we are then to determine the price of 2/3 price if $1 would be enough.
            C2 = (2/3 kg)($1.5/kg) = $1
The answer would be YES.  $1 will be enough in order to purchase 2/3 kilograms of flour. 
Answer Link

Otras preguntas

bronchoscopy with transbronchial biopsy of the lung. what is cpt code
1. Nitric oxide (NO) reacts with oxygen gas to form nitrogen dioxide (NO2), a dark brown gas: 2NO(g) + O2 → 2NO2 In one experiment 0.866 mol of NO is mixed with
Solve g(x) =36 given the equation g(x) = x^2 -10
Davis has $5.40 in his bank account on his fourth birthday. If his parents add $0.40 to his bank account every week, when will he have enough to buy the new Smo
Which translation of the murdering Duncan? passage best explains Macbeth's reasoning for not • A. When we commit a crime, we teach others by our actions, and of
Please help me on this & answer all of it please
all the factors of 14 that are odd
a flashback story in twenty lines​
For a theoretical yield of 5.3 g and actual yield of 4.00551 g, calculate the percent yield for a chemical reaction. Select all that apply
What is the molar mass of magnesium nitrate? Round to the nearest 0.01, and include correct units AND substance formula. 148.3 g/mol 148.3 mol 148.3 g were wron