taylamg9 taylamg9
  • 15-01-2018
  • Mathematics
contestada

Some hotdogs come in packages of eight why would a baker of hot dog buns package seven hotdog buns to a package

Respuesta :

jordaninpc81
jordaninpc81 jordaninpc81
  • 15-01-2018
Meatpackers sell by the pound, most hotdogs weigh like, a tenth of a pound. 
And buns are usually baked in eight roll pans.

Hope this helped!

:)
Answer Link

Otras preguntas

Why isn't badminton consider a sport to most of the people in United States?
What did the geography of Greece helped create?
the bottom of a ladder must be placed 5 feet from a building. the ladder is 14 feet long. how far above the ground does the ladder touch the wall?
Why is american dream is not worth pursuing ?
Hot dogs come in packages of 6. Hot dog buns come in packages of 8. Antonio will buy the same number of hot dogs as hot dog buns. How many hot dogs could he buy
Marco paid $36.89 for 8.6 gallons of gas.  What is the price per gallon?
A process with less than 100% efficiency is?
What is the answer for this equation? -6x = -36
Sin42cos17-cos42sin17
Why is american dream is not worth pursuing ?