cjbrookshire cjbrookshire
  • 16-01-2018
  • Mathematics
contestada

The cost of cheese varies directly with the number of pounds bought. If 2 pounds cost $8.40, find the cost of 3.5 pounds.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 16-01-2018
well first of all you need to divide 8.40 by to to get 4.20 the you multiplie it by 3 to get 12.60 the you need to take 4.20 and divid it by 2 again for the .5 to get 2.10 the add it to the 12.60 to get 14.70 and there you have your answer which is $14.70
Answer Link

Otras preguntas

5x squared + 14 x - 3 equals 0​
URGENT MATH HELP!! WILL MARK BRAINLIEST!! GIVING 25 POINTS!! CORRECT ANSWERS ONLY!!! Question 1 A cooking show currently has about 223,000 regular viewers. Th
Can someone plz answer 29-36
1. y ≤ 3x − 4 2. y ≠ 2x 3. y > x + 5 4. y < 0.5x −3 5. y ≥ 4x +2 6. 5x + y < 5 All answers sums up only one question on test. If answered correctly wil
A dolphin jumps out of the water. As it falls back down it a clerated at a rate of -9,8m/s^2 for 0.8 seconds of free fall. To calculate how far the dolphin fe
The transformation (x,y) -> (x + 4,y – 3) is performed on the line segment AB.The image is the line segment A' B' where point A' = (3, -3) and point B' = (5,
please help thank you!
Someone please help me if most of it’s right I will give brainlest!!
k12 10th grade english ​
David wants to build a rectangular fencing with the 5 identical parts for his animals. He has 780 feet of fencing to make it. What dimensions of each part will