ashlynbailey6163
ashlynbailey6163 ashlynbailey6163
  • 12-12-2015
  • Mathematics
contestada

You can buy 5 cans of green beans at the village market for $2.30. You can buy 10 of the same cans of green beans at Sams Club for $4.30. Which place is the better buy?

Respuesta :

Kytten
Kytten Kytten
  • 12-12-2015
Find the price per can for each place. Village Market: $2.30/5 cans = $0.46 per can. Sam's Club: $4.30/10 cans = $0.43 per can.  $0.43 per can at Sam's Club is less than $0.46 per can at Village Market, so Sam's Club is the better buy.
Answer Link
pinkpyjamas
pinkpyjamas pinkpyjamas
  • 12-12-2015
At sams club beacause if you were to multiply the price of 5 cans by two you would get 4.60.anf at sams club it's 4.30 for 10 cans
Answer Link

Otras preguntas

What are 3 words that can describe BOTH the soc's and the greasers in the book ``the outsiders``? Words you cant use: Loyal, powerfull
Read these lines from the poem "Hold Fast Your Dreams." Where dreams may go, And sheltered so, May thrive and grow— What does the word sheltered mean as used in
Sally forgot to put her sneakers on before leaving to play at the park. She noticed right away that her feet were becoming very hot due to the pavement. Sally w
anyone a J Balvin fan :)
In A.D. 794, the city of Heian replaced Nara as the official capital of Japan. A.) TRUE B.) FALSE
solve for x. i will give brainiest please help me
Of the thirteen original states, how many cast votes for president in 1789? a,10 b,all c,6 d,8
What are two ways the civil war impact Louisiana economy ?
Solve the equation. w/5 =3 w=​
$300 invested with compound interest at a rate of 25% per year for 8 years.