mgreeneyesd3
mgreeneyesd3 mgreeneyesd3
  • 14-12-2015
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate for the better deal of 25gallons for $56 or 15 gallons for $32.05

Respuesta :

growl
growl growl
  • 14-12-2015
56/25= $2.24 per gallon (Wow that's a lot)

32.05/15= $2.14 per gallon (Better....but not really)

It would be best to buy 15 gallons for $32.05
Answer Link
aaronsflyingfox
aaronsflyingfox aaronsflyingfox
  • 04-02-2022

Answer:

its 32.05 gel

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

How does 4/15=14/n? What does n equal?
What kind of particles make up compound
Search results for "A shipment of 18 cars, some weighing 3,000 pounds, and the others weighing 5,000 pounds each. Together the shipment has a total weight of 30
What is the quotient of -1 4/5 and 2 1/4?
What kind of particles make up compound
What is the quotient of -1 4/5 and 2 1/4?
C(squared)L(squared) + 100v(squared) = 100c(squared)I have to solve for L
Why does land heat up more faster than water?
What kind of particles make up compound
What kind of particles make up compound