Kids4life Kids4life
  • 15-12-2015
  • English
contestada

what is the unit rate of 9 kg bag of mangoes for $12?

Respuesta :

HolmesNWatson
HolmesNWatson HolmesNWatson
  • 15-12-2015
To find the unit rate, you have to divide the cost ($12) by the amount (9)
12/9= 1.333
Therefore, the unit rate is $1.33 
Hope this helps :) 
Answer Link

Otras preguntas

If Y = 2.5 cm and Z = 6.5 cm, What is the length of X? A. 8 cm B. 3 cm C. 6 cm D. 5 cm
A bakery had 54 buns. Of the buns that the bakery had, 1/6 were sold in the morning and 1/2 were sold in the evening. A. How many buns were sold altogether? B.
what is water's naturally occurring state?
what is humour and wisdom and what is the diffrence between humour and wisdom
A little help please? Note: this may be Geography. [Question is in the picture]
Fred's Cafe uses 2 bags of coffee every day. How long will 2/3 of a bag of coffee last?
7 times blank equals 56
what is 3/5 plus 3/17 using benchmarks.
Which of the following is NOT, generally speaking, under the authority of tribal governments? Select the best answer choice. a)The ability to enter into agreeme
In 20 seconds mass accelerates from rest to a velocity of 450 m/s. What is the acceleration of the mass?