medinas187 medinas187
  • 15-12-2015
  • Mathematics
contestada

Will paid $12 for 16 cans. How much will he Pay for 48 cans?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 15-12-2015
❅☃ If he paid $12 for 16 cans, then we can say this: per 16 cans he pays $12.
❅☃ 16+16+16=48
So now we know he has 3 sets of 16
❅☃ and since per 16 cans he paid $12, now we can do this: 12+12+12=36
❅☃He paid $36 for 48 cans.
Answer Link

Otras preguntas

Leonardo da vinci's "the last supper," is based on which specific type of perspective?
4 , 2 9 5 + _________________ 8 , 3 2 9 Please fill in the blank what equals this number
What was the purpose of the protective tariff on european goods after the war of 1812?
What is the volume of a cylinder that has the same base and height dimensions as the cone show below?
In two or more complete sentences explain how to balance the chemical equation, Ca + N2 ⟶ Ca3 + N2 and include all steps.
La obra en el Palacio Nacional es un ________ que sirve como homenaje a la vida mexicana.
How do u do this question????????????
What is one reason that the death rate is lower now in the United States? food exercise nutrition conservation
The product of a number and 4 increased by 8 is -36
When George and Lennie are talking about the ranch,George abruptly stops talking.what does the shot of George imply he is thinking