adudorothy66 adudorothy66
  • 11-02-2018
  • Mathematics
contestada

Kayla bought 16 bagels. she paid a total of $20. write an equation to determine whether each bagel cost $1.50 or $1.25

Respuesta :

cbaxte01 cbaxte01
  • 11-02-2018
16b=20
16b/16=20/16
B=1.25
B is bagel.
Therefore, each bagel is 1.25.
Answer Link

Otras preguntas

Define and compare and contrast the UCR, NIBRS, and the National Crime Victimization Survey. How does each system serve a purpose in collecting and reporting da
Differentiating a Logarithmic Function In Exercise, find the derivative of the function. f(x) = In x/(x + 1)^1/2
Describe several heuristics that you might use or that you have used when deciding whether you should (a) study especially hard for a test and (b) ask someone f
The water works commission needs to know the mean household usage of water by the residents of a small town in gallons per day. They would like the estimate to
Which property of equality is represented? If 8x=5y-3z, then 5y-3z=8x
Given a pattern as the first argument and a string of blobs split by | show the number of times the pattern is present in each blob and the total number of matc
Y=-2x+2 Y=-2x-2 state the solution
How do you find the concentration of a solution
-5+7q+ -5q+ -9q please help
Arif’s backyard is 24 by 30 meters. He wants to put a flower garden in the middle of the backyard, leaving a strip of grass of uniform width around the flower g