benjamin15 benjamin15
  • 12-02-2018
  • Mathematics
contestada

Justice needs 24 feet for his fence. The fencing is priced $0.25 per inch. How much will it cost

Respuesta :

CuteAlisha
CuteAlisha CuteAlisha
  • 13-02-2018
72 because 24*12=288 and 288*0.25 =72
Answer Link
jbmow
jbmow jbmow
  • 13-02-2018
24 feet x 12 inches/foot = 288 inches x $0.25 per inch = $72.00
Answer Link

Otras preguntas

Why were factories so bad at the start of the industrial revolution?
The national debt has risen quite steadily over the past decade. Which revision removes unnecessary qualifiers from the sentence? A.delete past B.delete over C
Why did the Allies land on the beaches of Normandy on D-Day? A. To launch a surprise invasion of Europe from southern Italy B. To encourage the Soviet Union
31p, 32p, and 33p. the atomic number of phosphorus is 15. how many protons does each of the isotopes have
1. Why was the Han period considered a Golden Age of Chinese civilization? (1 point) A. because of the establishment of a Legalist government B. because of the
Selma has 77 strawberries. Divide them into two groups so that for every 4 strawberries in Group 1 there are 7 strawberries in Group 2.
Someone please help me out please I will appreciate it a lot I need help asap please help
A group of 19 students want to see the show at the planetarium. The tickets cost $11 for each student who is a member of the planetariums frequent visitor progr
what happened during the Boston massacre in 1770
maggie want to pack 20 cookies equally in boxes each box hold 5 cookies how many boxes does she need