ashleyalvaradoorft9d
ashleyalvaradoorft9d ashleyalvaradoorft9d
  • 13-02-2018
  • Mathematics
contestada

pens are bought at $0.95 per dozen and sold in groups of 4 for $2.25. find the profit of 15 dozen pens

Respuesta :

lexbex17 lexbex17
  • 13-02-2018
$9.60 because 4 times 3 is 12 so that’s 12 pens right there in 3 groups of 4 which 2.25 is the cost for one romp so 2.25 times 3 is 6.75 and u need 15 so 15-12 is 3 so u need 3 more and one pen cost 0.95 times 3 is 2.85 so that plus 6.75 is your answer for your profit of $9.60
Answer Link

Otras preguntas

A fertile hypha that bears spores is called a?
Alaine has 1 gallon of paint. She is going to pour it into a paint tray that measures 10 inches wide, 12 inches long, and 5 cm deep.(1 gallon = 231 in3, 1 inch
what are the 5 steps in the process of air circulation in order
The odometer in Mr.Washington car does not work correctly. The odometer recorded 13.2 miles for his last trip to the hardware store, bit he knows the distance t
what are some important contributions about jakie robinson
are 32/36 and 24/28 proportional
Which of the following best explains the origin of the predation ability of Venus flytraps? A. Only those plants with the ability to supplement the poor nutrien
The number 0.127 is how much greater than 1/8 ? Can you explain this so I can understand how it works?
In To Kill A Mockingbird, when Atticus was standing in front of jail protecting Tom Robinson, and all those men showed up, why did they leave after Scout kept t
3. Which word in the sentence is the indirect object? After the show, the performers made themselves a delicious dinner.