ostinwoolery2011 ostinwoolery2011
  • 13-02-2018
  • Mathematics
contestada

The telephone company purchased 95 yards of wire for $1,235 in September. They plan on making a purchase of 285 yards in October. How much will the same wire cost them?

Respuesta :

overlordop overlordop
  • 13-02-2018
It will cost them $3705 because 285/95= 3 and so 3*1235 is $3705
Answer Link
abehpacheco abehpacheco
  • 13-02-2018
simple math $1,235/ 95yd= $13 per yard

285 x $13=  $3,705

The answer is $3,705, hope this helps.
Answer Link

Otras preguntas

Which of these lines contains imagery that appeals to sight? (10 points) Select one: a. Time, above me, within me, crashed its gongs b. The dark wood stands in
51 as a fraction in simplest form
how many moles are there in 132g of CO2
Elliot has created a paragraph-by-paragraph outline that consists of a few key words or phrases this type of outline is known as a _______ outline.
Energy flows into an ecosystem as ________ and leaves as ________
Can anyone help just these four algebra problems? A.) 8(-2x – 2) + 3(4x – 3) + 2x B.) 3 (x+5) + 2 (x-3)  C.) -4(x + 1) -2(x + 1) D.) -4(x - 8) - 8(x – 4)
Trade associations provide all of the following except A) List of the companies that are hiring apprentices B) A degree C) networking opportunities D) The wo
What number 1 to 20 has exactly 5 factors?
What is 40 divided by 90 in long division?
What is the correct way to say "I prefer milk" in Spanish? A. Yo prefero leche B. Yo prefiero leche*** C. Yo preferir leche D. Yo priefero leche