eweir4045 eweir4045
  • 13-02-2018
  • Mathematics
contestada

Express $91.60 for 8 lb of coffee as a unit rate

Respuesta :

GGray15
GGray15 GGray15
  • 13-02-2018
I believe your answer is $11.45 a pound, because you are taking the total (91.60) and you're going to divide that by 8. 

91.60/8=11.45

Hope this helps! 
Answer Link

Otras preguntas

How could you remember the order of operations in math? parenthesis, exponents, multiplication, division, addition, and subtraction
-6(4w – 7) = 25(2 – w)
Please help!! Which item uses a variable to represent an unknown? A. Aisle 4G B. A B-grade C. Office 16D D. S students are in Social Studies class.
I don't know how to do this one help me
Give me a example of decimal 
1 2/3 divided by 3/16
How do you combine like terms to create an equivalent expressions
Please explain what is Ribbon?  give examples​
Can someone help me out here? I can’t seem to figure this out I’m meant to simply the expression and find m -7(1-4m)=3(3k-9)
how does overpopulation contribute to poverty​