sophiarocks88p43zyw sophiarocks88p43zyw
  • 13-02-2018
  • Business
contestada

you sell 300 laptops per week at $690 per laptop. You sell 432 tablets per week at $590 per tablet. Which generates more dollars sales for you?

Respuesta :

STSN8117
STSN8117 STSN8117
  • 13-02-2018
300 X $690 = $207,000

432 X $590 = $254,880

Hope this helps!
STSN
Answer Link
Newton9022 Newton9022
  • 24-02-2020

Answer: The Tablets

Explanation:

Unit Price of a Laptop = $690

Number of Weekly Sale = 300

Total Laptop Sale Income = 300 X $690

= $207,000

Unit Price of a Tablet = $590

Number of Weekly Sale = 432

Total Tablet Sale Income = 432 X $590

= $254,880

Comparing the total sale incomes, the tablet generates more dollar sales.

Answer Link

Otras preguntas

Electric vehicles were introduced in the 1950s. true false
Use the diagram to explain the manner in which an animal uses and gets energy. It uses photosynthesis to convert the glucose in plants into ATP. It changes pla
In short what was the Civil War major affects on the balance of power in government? Please explain in simple form.
Express as a fracton or mixed number. 4/5%
What is physical health
The suffia ance & The dep pertam - Cheptance Jalaxe 6. The dog crevited a 3. Fantal ters may show e 8. The governor made a b 9. Myn a good fend or only an 1
1. In line 1, the first witch asks, “When shall we three meet again?” Which literary device is most evident? * Consonance Sibilance Assonance Alliteration
Expand and simplify 5(2a+3)+4
The table shows some crosses between true-breeding parents that carry pairs of dominant alleles ( such as SS) or pairs of recessive alleles ( such as ss). Compl
needhelp in vectors pleaseee