minhdodeaa
minhdodeaa minhdodeaa
  • 15-02-2018
  • Mathematics
contestada

One pound of candies costs $3.50.

How many pounds of candies can be bought for $2.10?

VALENTINES QUESTION!!!

Respuesta :

Americ
Americ Americ
  • 15-02-2018
Set it up as a proportion problem. $2.10 is to x pounds as $3.50 is to 1 pound

=$2.10/x pounds= $3.50/1 pound
Cross multiply
=($2.10 * 1)=($3.50 * x)
=2.10=3.50x
Divide both sides by 3.50
0.6= x
x= 0.6=6/10= 3/5

He can purchase 0.6 (or 3/5 in fraction terms) pounds for $2.10.

Hope this helps! :)
Answer Link

Otras preguntas

how do i factor the quadratic expression   4x^2-11x=3
how to slove A=10,000(1+.08/2)*12
How did the writings of John Locke and Baron de Montesquieu influence ideas about government in what became the United States?
The process of grouping things based on their similarities is?
how to slove A=10,000(1+.08/2)*12
how do I find out is 28% of 70?
As a clinical chemist in charge of the testing of blood samples. You are required to mix a solution of sodium chloride with water in the ratio of 2:5. =2:52/7 o
joey drives his skidoo 7 kilometers north. he stops for lunch and then drives 5 kilometers east. what is his displacement?
If you were writing an electron configuration for a bromine atom , which elemental symbol would you place in the bracket
which of these are a bronsted acid, a bronsted base or are both the bronsted acid and the bronsted base? PO4^3-          ClO2-NH4+HCO3-H2PO4-