javonnagott8024 javonnagott8024
  • 15-02-2018
  • Mathematics
contestada

A bakery offers a sale price of $2.50 for 4 muffins. What is the price per dozen? The price per dozen muffins is $

Respuesta :

kirstenknowles2
kirstenknowles2 kirstenknowles2
  • 17-02-2018
2.50/4=x/12
4x=30
x=7.5
The price per dozen muffins is $7.50
Answer Link
homeworkaccount
homeworkaccount homeworkaccount
  • 24-01-2020

Answer:

7.50

Step-by-step explanation:

Simple, multiply and divide 2.50 and 4

Answer Link

Otras preguntas

From the time he unified the Mongolian tribes in 1206 until his death in 1227, which of the following people was the leader of the Mongols?
the volume of a cylinder is 75 pi cubic inches. the cylinder has a height of 3 inches. what is the radius of the base of the cylinder?
write five numbers that round up to 600 write five numbers that round down to 600
At its start, what was the primary goal of Al-Qaeda?
what is the sedition of ratio
Can someone help with these ?!
What are some aspects of cultural life in the Maldives?
How did England successfully develop English colonies in the new world
A California condor can have a mass of 13 kilograms. A bee hummingbird can have a mass of 1.6 grams. How many times as great as the bee hummingbird’s mass is th
the volume of a cylinder is 75 pi cubic inches. the cylinder has a height of 3 inches. what is the radius of the base of the cylinder?