azantiz1oyaohl azantiz1oyaohl
  • 16-02-2018
  • Mathematics
contestada

Which has the best unit rate 16 oz for $3.30 or 64 oz for $8.60

Respuesta :

journeyjewel
journeyjewel journeyjewel
  • 16-02-2018
Well 16 divided by 3.30 is 4.85 and 64 divided 8.60 is 7.44 so the second one would be best
Answer Link
nickum nickum
  • 16-02-2018
it would be 64 oz for 8.60 because you would have to pay twice as much for 16 oz for 3.30

Answer Link

Otras preguntas

Change decimal number 75 to base 2
disadvantages of using animation in advertising? advantages and disadvantages of using animation for education? advantages and disadvantages of using animatio
Can you please show all work how you do this and with answer 13x + 7 = 10x - 11
Eleven fifteenths changed into a decimal
What is the estimate of 200,629+28,542
A ball is projected horizontally with a velocity of 30m/s from the top of a high tower. Air resistance may be neglected. After what time will it's velocity be i
3n+2=-2n-8Is there any short cuts or clues to make this easier?
How do you construct a hexagon?
The verbal phrase "the quotient of 3 more than a number and 5" can be modeled as follows: Quantity 1 ÷ Quantity 2 What words in the phrase represent Quantity 1?
if I walked 9 miles in 2 hours how fast am I going?