chatteringphotos chatteringphotos
  • 12-01-2016
  • Mathematics
contestada

Apples are on sale for $1.20 a pound. Logan bought 3/4 pound. How much money did he spend on apples?

Respuesta :

Billymkhoi
Billymkhoi Billymkhoi
  • 12-01-2016
3/4 pound* ($1.20/ 1 pound)= $0.90

Logan spent $0.90 on apples~
Answer Link

Otras preguntas

Jayne is driving 440 miles and wants to make the trip in 8 hours. write an equation and solve to determine the average speed jayne needs to drive to make the tr
Metastasio created a literary template that became known as
Problem 4 the measure of the largest angle of a triangle is 90◦ more than the measure of the smallest angle, and the measure of the remaining angle is 30◦ more
Please help me with this question on algebra
The AMDR for protein is _______ percent of the total calories each day. A. 5 to 10 B. 10 to 35 C. 20 to 35 D. 45 to 65
When using a template to compose a memorandum which key on the keyboard moves the cursor to the next field Caps lock tab shift ctrl
the four basic stucture of computer are input processing output and storage true or false
A ski club charges a $48 membership fee, plus $18 to rent ski equipment per day. Which of the following equations can be used to find the total cost of membersh
What were reasons for disputes between colonists and the British that led to events like the one shown in this engraving?
write a sentence include presence and circumstances word