Seudónimo Seudónimo
  • 12-01-2016
  • Mathematics
contestada

Lindsay paid $4.40 for 1 gallon of ice cream. At this rate, what would 1 quart cost? What would 1 pint cost?

Respuesta :

anitahenry003
anitahenry003 anitahenry003
  • 12-01-2016
$4.40 divided by 4 = $1.10 a quart and $0.55 a pint. SEE 2 PINTS= 1 QUART, 2 QUARTS = 1/2 GALLON AND 4 QUARTS =1 GALLON
Answer Link

Otras preguntas

Deon has 4 yards of ribbon.  He needs 1/3 yard to make 1 bow.  How many bows can Deon make?
There are chickens and pigs in a farm yard? There are 68 feet and 23 tails in the farm yard. How many chickens and how many pigs does grandma have?
Why do you think mr Nathan radley filled in a knothole in a healthy tree
How do the daughter cells compare to the parent cells ?
Please help me on #37. I know for A you would use the quadratic equation but I got the wrong answer.
Rachel owns 2 parakeets. one fourth of all her bird are parakeets. how man birds does Rachel own?
What is 9/20 as a decimal and percent?
In the Great Gatsby, Tom and Nick were both in the same senior society at what college?a. Harvardb. Princetonc. Yaled. Stanford
What is 9/20 as a decimal and percent?
Is Ba(NO3)2 covalent or ionic