B4osstitasyrusset
B4osstitasyrusset B4osstitasyrusset
  • 12-01-2016
  • Mathematics
contestada

Edward's school is 132 miles away from his home . He goes by car to school and back. The car consumed 4 gallons of gas taking him to and from school over 5 days. What distance did he travel per gallon of fuel?

Respuesta :

lindseyinsco lindseyinsco
  • 12-01-2016


132 = 4x + 5

he travelled 32 miles per gallon

Answer Link

Otras preguntas

A bag of 8 apples cost $2.88. What is the cost of one apple?
What is a projection map
6x-4y=-15 and x-4y=1
How many electrons in a ground-state As atom in the gas phase have quantum numbers n = 3 and l = 1? (A) 1 (B) 2 (C) 3 (D) 6 please explain why
In the month of January, a certain restaurant claimed it sold 9,000 burgers and expects sales to grow at a rate of 4.8% per month over the next year. Which form
Write 8,840 in scientific notation. 88.4 x 103 8.84 x 10−3 8.84 x 103 88.4 x 10−3 plzz help
ABC Company is structured so that one department services the military and another department services the medical community. What type of organization structur
Can someone helo me with this
7. A diver is 12 feet above the surface of the water. He dives 11 feet below the surface. What is the total distance he dove? A) Draw a picture to represent the
Greatest to least 1/2, 4/10, 3/5