MandiePandie
MandiePandie
13-01-2016
Mathematics
contestada
how do ou find unit rates
Respuesta :
susxnn
susxnn
13-01-2016
you divide the price by the number of items
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 84+ )
Otras preguntas
only products that are __________ by consumers are produced in a free market.
How were ancient Native American leaders similar to ancient Egyptian leaders?
2 1/3 divided by 1 2/3 equals
Select all that apply. Language is which of the following? a. a system of signs representing ideas b. any means of communication c. arbitrarily constructed d
The governments response to farmers complaints about high costs of shipping their crops was the creation of this regulatory agency. a. Federal Communications C
The endpoints of the diameter of a circle are (-7, 3) and (5, 1). What is the center of the circle? a. (-6,2) b. (-2,4) c. (-1,2)
Given that f(x) = 2x + 1 and g(x) = −5x + 2, solve for f(g(x)) when x = 3. a. -91 b. -33 c. -25 d. 35
Pete's doctor has advised him to change his diet in order to lose 15 pounds at a rate of about 1/2 pound a week. To accomplish the weight loss, Pete must
the mobile company charges 180 for an hour of service. how many dollars are customers charging every minute
A parking garage charges $5 for the first hour of parking and $1.75 for each additional hour.If y represents the total cost and x represents the total number of